Řecký ráj tyrkysových pláží, který si svého času zamilovala i císařovna Sisi

I takto poeticky by se dal nazvat řecký ostrov Korfu, který leží na dohled od Albánie i Řecka, a kdyby se jednalo o pevninu, tak si ho asi Řekové s Albánci budou muset rozdělit. Korfu je tak druhým největším ostrovem v Jónském moři a „kousek“ pod ním se nacházejí známější dovolenkové destinace, jako je Lefkáda nebo Kefalonia. Protože cestování během letních měsíců znamená zbytečné výdaje navíc a my raději poznáváme místní krajinu, památky a zákoutí ostrova, než abychom sebou flákli na pláž nebo u bazénu, letíme mimo sezonu a to začátkem května. Má to spoustu výhod!

 

Co se v „cestopise“ o Korfu dozvíme?            

  • Jak se na Korfu dostat co nejlevněji a kde hledat ubytování

  • Kde si půjčit nejlevnější auto bez depozitu na kartě

  • Co byste rozhodně neměli minout a jak se vyhnout davům turistů

  • Jak vás Google Maps dokážou provést i po tankodromu olivového háje

  • Kde sebou plácnout k moři a pár závěrečných tipů

Jak se na Korfu dostat po vlastní ose a kde hledat ubytování?

Jít na Korfu pěšky by bylo sice zajímavým zážitkem, ale to přenecháme borcům, jako je Láďa Zibura, a ostatním pěším poutníkům. Během roku se můžeme potkat s řadou promo letenek za slušný peníz od největších nízkonákladovek jako v případě Ryanairu. Pokud jste trošku lovci letenek, tak jste si během letošního roku (2018) mohli v rámci promo akcí společnosti Laudamotion zaletět za pár centů do řady destinací. Kdo by nechtěl skoro zadarmo na Malorcu, že jo?

Akční nabídky se zpravidla objeví již v lednu na mimosezónní duben nebo květen a v průběhu léta zase můžeme najít akční letenky na říjen.

Letenky už máme, co dál?

Protože od 1.11.2018 si můžeme vzít na palubu Ryanairu zdarma pouze malé příruční zavazadlo 40x25x20, tak si připlatíme 6e za jeden let za jedno větší zavazadlo, kam se poskládáme (55x40x20).

Zhruba do týdne před odletem je potřeba udělat check-in na webu letecké společnosti nebo v aplikaci, kde získáme boarding passy (palubní lístky), a na letišti pak nemusíme chodit k přepážce (kde by nás chceck-in stál zbytečné peníze navíc), ale rovnou pokračujeme k odbavení.

Kde najít výhodné ubytování?

Co od dovolené vlastně čekáme? My jedeme za poznáním, na ostrově je to všude celkem kousek a láká nás vidina zakončit den podvečerní koupačkou v proslulém Canal d’Amour, takže volíme sever ostrova a konkrétně klidnější část Sidari.

  • Využijeme služeb Booking.com, kde se nám zamlouvá apartmán hotel Delightcorfu, který má bazén a je jen pár minut od Canal d´Amour. Chceme ušetřit ještě nějakou kačku a tak využíváme cashback plnapenezenka.cz, která dává na objednávky na bookingu zpátky 4 %. Každá kačka se hodí.

  • Podívat se také můžeme do nabídky Airbnb.com, jestli nás něco neosloví více.

Sever ostrova v čele se Sidari je v sezóně považován za takovou párty zónu během večerních hodin, stejně jako na jihu ostrova Kavos, kam se jezdí „odreagovat“ zejména Britové. Mimo sezónu je však ostrov klidný, bez návalu turistů a autem je to všude fakt kousek.

Kde si výhodně půjčit auto bez zbytečných depozitů na kartě?

Nejlepší volbou je Value Plus Car s adresou corfucarrentals.com. Jednoduše vyplníme rezervační formulář a společnost si nás při příletu vyzvedne, odveze nás do autopůjčovny, kde zaplatíme cenu za pronájem auta a během pár minut odjíždíme s dočasným týdenním „bourákem“ vstříc novým dobrodružstvím. Mimosezónní a sezónní ceny jsou jak nebe a dudy a v sezóně zaplatíte za stejné auto klidně trojnásobek.

Vítejte na Korfu! S navigací od Googlu se téměř nidky neztratíme

Do Bratislavy se dostáváme v pohodě vlakem a z vlakového nádraží jezdí na letiště městská doprava, takže žádný problém. Odbavujeme se a čekání si krátíme čtením průvodce po Korfu, začínají se nám rýsovat plány na další dny.

Průvodce stíhám v pohodě přelouskat za necelé dvě hodinky letu a hlavní místa našeho výletu jsou již jasná. Před letištní halou na Korfu již čekají lidi z autopůjčovny s mým jménem a dodávkou nás odvážejí k autopůjčovně, odkud za pár minut odjíždíme s klasickým ostrovním autem, Fiat Punto s 1,2 motorem (na ostrovní dopravu naprostá idylka).

Po cestě na ubytování se stavujeme pro větší nákup v Lidlu, #lowCost, a za necelou ¾ hodinku se za pomocí Google Maps dostáváme k našemu dočasnému domovu. Majitel apartmánu přijel den před námi, aby to tu dal do pucu, jak se patří, protože jsme první návštěvníci sezóny a vyhráváme tak flašku vína (asi stejně jako všichni po nás, hádám).

Večer si procházíme okolí a mimo spousty barů a hospod typicky cílených na Brity je zde celkem pusto. Spoustu rozestavěných budov (možná už několik let) a takhle na první dobrou to působí trošku smutně, ale to je jen dočasný stav! Kolem kanálu D´Amour je celkem pěkná procházka a naprosto skvělý je, že tu fakt skoro nikdo není. Když to srovnám s fotkami z průvodce nebo z Googlu, díky bože, že se sem v květnu nikomu nechce.  

 

Vy jste z Čech, to je super! Já jsem studovala v Plzni…

První dny nejsou zrovna ve znamení letních teplot, ale s tím se musí počítat, na poznávání ostrova je počasí tak akorát. Vydáváme se tak po stopách císařovny Sisi, manželky Františka Josefa, která byla vášnivou cestovatelkou a Korfu si doslova zamilovala, o čemž svědčí její letní zámeček Achillion nacházející se kousek od hlavního města Kerkyry.

Při kupování vstupenky na nás holčina pozná, že jsme z Čech. Jak to ví? Prý studovala v Plzni a samozřejmě si zamilovala i pivo. Jen doufám, že nedělala práva jako někteří naši politici. Na Achillionu se podepsala i jeho historie po smrti Sisi, kdy byl využíván jako nemocnice během obou světových válek a posléze dokonce jako první kasino v Řecku. Natáčel se tu i díl Jamese Bonda, Jen pro tvé oči.  

Klášter Vlacherna, toulky Kerkyrou a liduprázdný Canal D´Amour

Po cestě do Kerkyry necháváme auto u silnice kousek od ostrůvku Vlacherna, na kterém se nalézá kostelík, který je jedním ze symbolů Korfu. Jdeme po dlouhém molu, kde se na chvíli zastavíme a pozorujeme letadla, která přistávají nebo odlétají, a není jich vůbec málo. To si tak říkám, kolik se těch letadel za jeden den po celém světě tak vznese do vzduchu? Raději to číslo ani nechci vědět …

Nasedáme do „žihadla“ a jedeme do centra, kde kousek od Nové pevnosti necháváme auto u krajnice (místa na parkování je tu dost) a vydáváme se na průzkum pevnosti a centra Kerkyry. Z Nové pevnosti vybudované v 16. století Benátčany je krásný výhled na celé město i do širého oceánu, a za navštívení stojí už jen kvůli těm výhledům. A co se týká centra Kerkyry? Je to fajn místo s promenádou, restauracemi a všudypřítomnými obchody s milionem talismanů, památek, kravin, a produktů místního zemědělství. Inu, každý z něčeho musí žít.

Po cestě zpět navštěvujeme pozůstatky starých benátských loděnic a vesničku Ano Korakiana, kam se díky navigaci od Googlu dostáváme úplně z jiné strany, než bychom si představovali, a povelům jako, jeďte rovně, se díky velice úzkému průjezdu brání nejen zrcátka, ale i já. Asi 80 ti letý pán nám povídá, že my na to nejsme zvyklí, ale že on už to má za ta letá tak nacvičené, že by to dal i po slepu. S půjčeným autem není radno si moc zahrávat :D Den končíme relaxem u moře a plánováním dalšího dne.

 

Andělský hrad, lovení pláží, nejvyšší hora Pantokrator a tradiční vesnička Palea Perithia

Další den ráno vzorně kolem 9 přijíždíme na parkovišti před výstupem na Angelokastro alias Andělský hrad, což je zřícenina obranného hradu na severozápadě ostrova a nikde nikdo. Šlapeme ke zřícenině a z dálky je již vidět jedna z nejkrásnějších částí ostrova, Paleokastritsa s hojně navštěvovaným pravoslavným klášterem.

Ranní kardio s výšlapem na Andělský hrad je za námi a pokračujeme do letoviska Agios Georgios, konkrétně Afionas, odkud se dá dostat k jedné z nejhezčích skrytých pláží Porto Timoni. Cesta tam je tak na půl hoďky „pěškobusem“, narváno tam rozhodně není. Podobné dvojité nebo trojité pláže jsem zatím viděl jen v Thajsku, ale to je kapitola sama o sobě. V okolí jsou velké písečné pláže jako třeba v Arillas nebo Agios Georgios Pagon, kde může být za příznivého počasí celkem fajn koupačka.

 

Google maps nás provedou i cestou pro tanky!

Při cestě zpátky docela bloudíme, protože navigace si asi myslí, že jedeme v Jeepu nebo v obrněném vozidle, jinak si nedokážu vysvětlit, proč nás táhne pětikilomterovým tankodromem v olivovém háji! A všechno to začalo tak nevinně: „Jeďte rovně.“ Musím uznat, že to bylo nejdelších pět kilometrů v životě ujetých autem, kdy jsem si fakt říkal, kolik mne za to asi v té půjčovně naúčtují?

Pantokrator je nejvyšší horou Korfu. Autem, nebo raději pěšky?

Pro nadšence turistiky tu mám jeden výborný tip a tím je vyjít si na nejvyšší horu ostrova, Pantokrátor. Kdo se nechce trápit, nechť si pohodlně nahoru vyjede autem. Na vrcholku hory je klášter a spousta vysílačů, jinak na nás mimo „horského“ vzduchu a krásných výhledů čekají jen divoké horské serpentiny.

Je libo „opuštěné“ městečko duchů s několika restauracemi?

Sice zde nenajdeme typické westernové město duchů z dob zlaté horečky jako v Kalifornii, ale historická horská vesnička Palea Períthia je takovým ztělesněním řeckého města duchů, i když ty 4 taverny lákající turisty na jídlo tu ten dojem trošku kazí. Možná před pár lety, kdy vesnička byla opravdu opuštěná a plná rozpadlých budov, měla své kouzlo, nyní to pro mne již postrádá jakéhokoliv ducha …

Naše oblíbené místo na koupání je oblázková Kanoni Beach v městečku Kassiopi. Průzračné moře a lidí, že by člověk na prstech jedné ruky napočítal …

Císařův trůn aneb Západy slunce jako z pohádky…

Magické místo u vesničky Pelekas nám otevře pohled do širého vnitrozemí i pozorování západu slunce nad mořem. Prý sem dokonce chodil sám císař Vilém II. pozorovat západ slunce a střed ostrova při rozjímání nad svou státnickou mocí. I proto se jmenuje Císařův trůn. Z vyhlídky se podíváme do vnitrozemí a pak už jen zbývá sednout si na terasu místní restaurace, dát si drink a pozorovat západ slunce třeba jako tenistka Lucie Šafářová. Není ten život pak fakt super?

 

Od jihu ostrova zpátky na sever. Lefkimi, písčitá Issos Beach, Paleokastritsa a proslulá vesnička Lakones

Jih ostrova sám o sobě není až tak zajímavý. Mnohem atraktivnější je jeho střed a severní část, ale co stojí za zmínku, je třeba jezero Korisson a velká písčitá pláž Issos Beach. Jen kousek odtud se nachází zřícenina byzantského hradu Gardiki, mapa v tomto odkazu.

Po cestě zpět navštěvujeme nejoblíbenější místo císařovny Sisi a tím je Paleokastritsa, kde je na kopci pravoslavný klášter, možnosti výletů lodí do jeskyň nebo jen koupačka v moři. Ale v sezóně tu bude hlava na hlavě.

Zastavujeme se ve vesničce Lakones, v jedné z panoramatických kaváren si dáváme kávu a jen tak pozorujeme rozkládající se Paleookastritsu pod námi. Ne nadarmo se vesničce Lakones poeticky říká balkón Jónského moře a opravdu chápu Odyssea, že ostrov Korfu byl jeho poslední zastávkou na cestě na rodnou Ithaku.

A co je lepší, než zakončit den koktejlem v panoramatické baru s výhledem na moře?

 

Co si z toho vzít aneb Jaká místa neminout?

Korfu je fajn dovolenkovým místem jak na lehárko tak i na turistiku. Prakticky každý si zde najde to svoje. Ale v hlavní sezóně bych tu asi nechtěl být i díky tomu, že by se celá dovolená značně prodražila. Celkově mám pocit, že na Korfu je snad každá vesnička nebo letovisko Agios Georgios XY, takže někdy trefit ten správný Agios Georgios na mapě dá opravdu práci.

  • Na Korfu díky Ryanairu z Bratislavy nebo některého z německých letišť

  • Ubytovat se přes Booking.com nebo Airbnb.com

  • Auto si půjčit u Value Rental Plus

  • Hlavní město Kerkyra je obzvláště večer krásné a z všudypřítomných restaurací uslyšíte příjemnou hudbu a je pak na vás, kde ochutnáte nějaké místní tradiční jídlo.

  • V Kerkyře můžete navštívit Novou pevnost, odkud je hezký výhled na město, stejně jako řadu dalších turistických míst.

  • Letní palác císařovny Sisi Achilion. Císařovna byla asi první dietářkou na světě, která k sobě byla opravdu nebývale krutá a nedělalo jí problém cvičit i několik hodin denně a také si několik hodin denně česat vlasy!

  • Poloostrov Kanoni, ze kterého je to jen kousek ke kostelýku Vlacherna

  • Nejvyšší horu Pantokrator

  • Canal D´Amour v Sidari

  • Mys Drastis kousek od Sidari

  • Porto Timoni beach

  • Zříceninu hradu Angelokastro

  • Paleokastritsu a pravoslavný klášter, možnost plavby do přilehlých jeskyň




Komentáře

comments

Leave a Comment