Pár závěrečných slov k Thajsku

Celkově to byl zatím jednoznačně nejlepší trip. Poprvé na delší dobu a hned do Asie, ostatně proč ne :). Thajsko v mnohém připomíná západní civilizaci a při cestě tam není důvod k obavám.

Letenky:
Pokud sledujete cestujlevne.com, tak jistě víte, že není žádný problém sehnat zpáteční letenku do Bangkoku z Prahy třeba i za 9 000,-Kč. Ale je to časově omezená akce na pevné cestovní období, takže pokud nejste časově flexibilní, tak se Vás to moc netýká. S dostatečným časovým předstihem (4 měsíce a více) se dá letenka sehnat do 12 000,-Kč a pak je taková normální cena ještě do 15 000,-Kč. Čím déle kupujete, tím to vyjde dráž (20 +). Teď koukám, že v Lednu 2017 letenka vychází třeba na 15 000,-Kč měsíc předem. Ve většině případů budete čekat na navazující let v Dubaji, Šanghaji, Istanbulu, Helsinkách a spoustě dalších měst.

Doprava:
V Bangkoku fungují nadzemky (SkyTrain), metro, železnice z letiště Suvarnabhumi, lodě po řece Chao – Phraya, autobusy (nikdy nejedou na čas a pro jistotu se ptejte v ubytovacím zařízení na nejlepší volbu dopravy, kam potřebujete), Taxi (v Bangkoku za pár peněz a relativně v pohodě se domluvíte) a Ťuk – Ťuky (které bych doporučil používat za jasně stanovených podmínek a pouze okrajově – samozřejmě Vás budou chtít natáhnout). Nejrychlejší cesta do historického centra z okrajových částí Bangkoku je jednoznačně po řece.

Na ostatních místech vychází nejlevněji pronajmutí skútru (150 – 200 THB / den). Ale pokud připlujete/přiletíte na ostrov, tak mnohdy nezbývá nic jiného, než si vzít nahánějící dopravce nebo využít ostrovních „MHD“ a všimnout si, jakou mají cenu za jízdu (nadlidský úkol) a dát jim přesnou částku (jinak jedna cesta vyjde kolem 100 THB / osoba). Takže pokud víte, že nejste excelentní „skútrař“, tak by nebylo marný si to ještě v ČR dostat do krve, ať se vyhnete případným problémům kolem toho. Pokud skútr poničíte, tak smluvní pokuty jsou celkem značné.

Transfer z ostrova na ostrov/pevninu se dá zařídit téměř na každém rohu, nebo na recepci ubytovacího zařízení. Většinou si pro Vás přijedou k místu ubytování a odvezou na molo (někdy zadarmo, jindy za poplatek – domluvit si to předem). Docela se nám osvědčily transporty s firmou Lomprayah (trosku dražší, ale rychlejší a spolehlivý). Tolik asi k dopravě.

Jídlo:
Thajská kuchyně je výborná. Každý si jistě přijde na své, vybrat si lze v restauracích od klasických všudypřítomných Pad – Thai, až po různé speciality podniku. Nejlevnější variantou bývá jídlo na ulici u stánků (50 – 90 THB), avšak ve většině restaurací je cena jídla jen o pár desítek „báťáků“ vyšší. Stánkaři nabízí opravdu různé pochutiny, tak je místy dobré se ujistit, co si to vlastně kupujete. V horkém počasí přijdou vhod lehké ledové shaky (smetanové nahradí i jídlo, v tom vedru stejně není moc hlad :) ). Nejlepší shaky byly pro mne jednoznačně kokosové a Adél zase ulítávala na Mangu. Voda se dá koupit taky na každém rohu. Téměř v každém stánku si můžete zakoupit ledovou plastovou láhev, takže o pitný režim nemusíte mít strach.

Ubytování:
Seženete určitě cokoliv, co zrovna budete chtít. Od luxusních bungalowů na pláži po low-cost ubytování v pokojích po 6/8 lidech. Mimo sezónu jsou ceny samozřejmě příznivější, ale ani v sezóně to není žádné drama. Důležité je zjistit si, jestli nebude nějaká větší akce na ostrově. Jestliže tam zrovna budete v takovémto případě (Full moon party na Ko Pha Ngan, kdy jsou ubytovací kapacity ostrova vyčerpány), rezervujte si ubytování s časovým předstihem. To samozřejmě platí i v případě, pokud si chcete užít i trochu luxusu za přijatelnou cenu. To je potřeba rezervaci udělat s dostatečným časovým předstihem. Pokud máte účet na Booking.com, tak si pravděpodobně budete moci zobrazit i tajné a cenově zvýhodněné nabídky, které jsou více než přijatelné.

Fakultativní výlety se dají rezervovat z recepce hotelu. V den výletu Vás vyzvednou autem a pak Vás i odvezou zpět, takže Full service. Lidé jsou tu velmi milí a vstřícní. Pokud Vás vidí, jak hledáte něco v mapě, nebo bezhlavě bloumáte kolem, tak velmi ochotně poradí. To je tak vše, co mne k Thajsku napadá. Pokud byste chtěli nějaké další informace, tak v komentářích rád odpovím :).

Níže naleznete odkazy (fotky) na fotoreporty z jednotlivých destinací:


 
Naše Trip video:

 

ODKAZ NA DENÍK

Komentáře

comments

Leave a Comment